A becsületesség jutalma

 Egyszer egy szegény paraszt elindult fát vágni. Nagyon sietett, mert gyerekei éhesek voltak, és ő a fa árából akart ennivalót venni nekik. Amint nagy sietve ment az úton, hát egy erszényt talált. Száz arany volt benne, se több, se kevesebb.

Megőrült a szegény ember. Nagy gyönyörűséggel számolgatta az aranyakat, boldogan tervezgetett, mi mindent vásárol majd. De hirtelen eszébe jutott, hogy a talált pénz nem az övé. Elszégyellte magát, és nekilátott a munkának.

Sok fát vágott, de bizony eladni már nem tudta, mert nem akadt vevő. A szegény ember gyerekei estebéd nélkül maradtak. Pedig apjuk zsebében ott csörgött a száz arany.

– Ó, de szörnyű – gondolta a szegény ember. – Ennyi pénz van a zsebemben, mégsem költhetem el. Hiszen nem az enyém. De sebaj! Isten, aki gondját viseli az erdők madarainak és a mezők liliomainak, majd ad kenyeret nekem és gyermekeimnek.

Másnap reggel kikiáltották a piacon, hogy egy flőrenci* kalmárhoz, és átadta neki erszényét.

A kalmár azonban sajnálta a szegény embertől a húsz arany jutalmat. Ezért nagy mérgesen ráripakodott:

– Ebben az erszényben százharminc arany volt. Te csak százat hoztál vissza. A többit elloptad. Megérdemled, hogy megbüntessenek.

– Isten igazságos – felelte a szegény ember –, és ő a tanúm, hogy igazat szóltam.

A két embert a nagyherceg elé vezették, aki maga osztott igazságot a nép között.

A nagyherceg így szólt a szegény emberhez:

– Mondj el nekem mindent, de őszintén, úgy, ahogy történt.

– Uram, az erszényt az úton találtam, amikor a hegyre mentem. Megszámláltam a pénzt. Száz arany volt se több, se kevesebb.

– Nem gondoltál arra, hogy ezzel a pénzzel megcsinálhatod a szerencsédet?

– Arra gondoltam, hogy fát vágok, eladom, és vacsorát veszek feleségemnek és gyerekeimnek. Megbocsáss, de egy pillanatig az is eszembe jutott, milyen gazdaggá tenne ez a pénz. De aztán beláttam, hogy a száz arany nem az enyém, és nekiláttam a favágásnak:

– Szóltál feleségednek a talált pénzről?

– Nem szóltam, mert féltem a kapzsiságától.

– Egyetlen aranyat sem vettél ki az erszényből?

– Uram, tegnap este vacsora nélkül maradtunk, mert nem tudtuk eladni a fát.

– Hát te mit szólsz? – kérdezte a nagyherceg a kalmártól.

– Uram, ennek az embernek minden szava hamisság. Az erszényben százharminc arany volt, és azt, ami hiányzik, csak ő vehette el.

– Tehát egyiktek sem tudja bizonyítani a maga igazát– szólt a nagyherceg. – Mégsem lesz nehéz ítéletet mondanom.

– Te, szegény paraszt, olyan szépen mondtad el a magad dolgát, hogy nem kételkedem szavaidban. Ugyan mi okod lenne, hogy csak harminc aranyat tarts meg, amikor a százharmincat is megtarthattad volna? Teneked meg, gazdag kalmár, aki egész életedben dúslakodtál, ugyan mi okod lehetne, hogy harminc arannyal többet követelj ettől a becsületes embertől?

Világos tehát, hogy mindketten igazat szóltok. Te, kalmárember, elvesztettél egy erszényi százharminc aranyat. Te meg, szegény ember, találtál egy másik erszényt száz arannyal.

– Így tehát – folytatta a nagyherceg – fogd ezt az erszényt, jó ember, és vidd haza. Ha véletlenül egy másik erszényt találsz százharminc arannyal, juttasd el ennek a becsületes kalmárnak.

Te meg, derék kalmár – fordult a másikhoz –, várj türelemmel, és ha mégis előkerül az erszényed, ne feledkezz meg a húsz arany jutalomról.

A szegény ember boldogan vitte haza az arannyal teli erszényt. A kalmár pedig talán még most is várja, hogy valaki százharminc aranyat hozzon neki.

Ottlik Géza átdolgozása

Tovább a blogra »